Pátečním pozdním odpolednem začíná typický víkend. Příjezd bránou kolem vysokého ořešáku, zaparkování auta do garáže, průchod kolem rozkvetlého záhonu, vstup do domu. Zádveří tu nehledejte, vchází se přímo do chodby, jako kdysi. Na lavici odložíme víkendová zavazadla, abychom se mohli pohodlně zout. Z chodby vcházíme přímo do hlavního obytného prostoru, který zaujímá strategické místo s výhledy do tří stran a je otevřený až do krovu. Ale dnes už je večer. Ke spokojenosti nám postačí krbová kamna, teplo a dobrá večeře. A když na nás dolehne únava, ložnice i koupelna jsou hned vedle.
Sobotní probuzení je ve znamení slunečného rána. Paprsky prostupující portálem dveří nás lákají vyjít rovnou na terasu a pohledem sklouznout od klidné hladiny jezírka až po sad ovocných stromů, které zdobí protější konec zahrady. Jde o část klidovou, před ruchem z ulice chráněnou. Stejný výhled si můžeme dopřát z okna koupelny, umístěné vedle ložnice. O dveře dále, v zadní části domu, najdeme technickou místnost s veškerým zázemím i samostatným vstupem ze dvorku.
Snídani můžeme prostírat na terase, je přístupná přímo z hlavní obývací části dvěma velkými portály, rámující výhled do zahrady jako živé obrazy. V případě ranní přeháňky se nemusíme bát, přesah střechy nás chrání a vytváří úkryt proti dešti i parnému slunci v průběhu letních dní. Když už zmiňujeme střechu, tušíme, že jsme ještě neprozkoumali všechny prostory, které dům nabízí. Do prvního patra vstupujeme z obývací části. Po zdolání schodiště se nám otevře prostor galerie, místo pro zeleň a odpočinek bez ztráty povědomí, co se děje v patře pod námi. My ale hledáme klidnější prostor, pracovnu. Ta je přístupna po lávce vedoucí nad obytným prostorem. Nejde se splést. Pracovna je prosvětlena velkým štítovým oknem ve tvaru kruhu, které se stalo poznávacím znamením nejen zevnitř domu. Okno do pracovny přináší stabilní severní světlo a díky prosklené stěně, hlukově oddělující pracovnu od zbytku domu, se může světlo šířit i hlouběji do dispozice domu. Druhá část horního patra umístěná za galerií patří dětem, rodině, hostům. Variabilní pokoj může v průběhu času měnit svůj účel přesně podle toho, co je právě potřeba. A momentálně nepotřebné věci se dají uschovat na půdu, umístěnou přímo za pokojem.

Čas oběda. Vracíme se dolů, do kuchyně, jejíž prostor je od obývací části opticky oddělen podhledem.
Z kuchyně vyhlížíme ven nejen původními okny, umístěnými ve štítu, ale také oknem směřujícím přímo na dvorek před domem, ke kterému jsme situovali dřez. I při mytí nádobí tak máme přehled o dění na dvorku i u přilehlé cesty. Pro natrhání čerstvých bylinek přímo ze záhonku stačí projít francouzskými dveřmi na zápraží. Když už máme z ingrediencí vše, můžeme se pustit do vaření oběda přímo na ostrůvku, aniž bychom ztratili kontakt s ostatními v místnosti, nebo zmeškali zprávy či oblíbený pořad. Po vydatném obědě i odpočinku je potřeba udělat trochu práce okolo domu. Ať už sekání zahrady, okopávání záhonků či hoblování fošen, vše začíná v dílně. Předprostor dílny je vydlážděný, proto ho můžeme kdykoliv použít jako pracovní dvorek, prostor pro společenské setkávání či okrasný koutek s dřevníkem. A po práci už nás čeká zasloužený odpočinek!
Byl to náročný den, není tedy nad to, ho zakončit šálkem teplého čaje a pohledem na zapadající slunce přímo z lavičky zápraží domu. A stejně jako ráno, nás v tomto momentu nemůže vyrušit ani večerní vlahý déšť.

Projekt: Na víkend na chalupu, Středočeský kraj
Návrh: Tereza Komárková
Spolupráce: Tereza Černá
Velikost: 200m2
Status: studie stavebních úprav, DSP

Back to Top