TIP 1 Nejspíš už jste se setkali s populárním heslem: „location, location, location…“ i když s vlastním řešením interiéru uvnitř bytu nemusí na první pohled souviset. Interiér si můžete předělat podle nových nápadů v podstatě nekonečněkrát, zatímco výběr lokality je už neměnný. Zajímejte se o projekty, které se v dané lokalitě plánují, mnohé napoví i územní plán. Do budoucna oceníte, když se v sousedství nachází zeleň, stavby občanské vybavenosti, MHD nebo i takové drobnosti jako je obchod a příjemná restaurace.
TIP 2 Celkový stav bytového domu a společných částí napoví o sousedských vztazích i kvalitě dané stavby. Ze zkušenosti raději nespoléhejte na sliby o velkých investicích pokud je celkový stav společných prostor neutěšený. Takové změny jsou totiž během na dlouhou trať a taky by se vám mohlo stát, že na výtah do svého podkrovního bytu budete muset čekat ještě mnoho let.
TIP 3 Architektura je v podstatě hra světla a prostoru. Orientace bytu vůči světovým stranám je neměnná a speciálně v centrech měst nemůžete s probouráním nových oken do stávající fasády počítat. Taková změna vyžaduje stavební povolení k němuž kromě projektu je potřebný souhlas dalších vlastníků i sousedů a takový proces se může táhnout roky navíc s nejistým výsledkem. Denní světlo umí naplnit interiér příjemnou atmosférou a po vlastní zkušenosti bydlení v bytě s okny pouze na sever bych takovou nemovitost ke koupi nedoporučovala pokud se tedy nenachází na jižní polokouli Zeměkoule.
TIP 4 Genius loci je o originálním charakteru místa, budovy i detailů. Objevování skrytého potenciálu může odhalit mnohé kvality, které jiní kupci na první pohled nevidí a neumí je docenit. Mohou to být zajímavě řešené původní prvky, detaily kování, unikátnost domu, kvalitní původní řešení dispozic. Stačí zapnout představivost anebo si rovnou nechat poradit od architekta díky zpracování koncepční skici, která vás na neviditelný potenciál může inspirovat.
TIP 5 Cena za metr čtvereční před rekonstrukcí. Výdaje na rekonstrukci nepodceňujte - zvlášť pokud je to poprvé v životě. Celková cena rekonstrukce má hodně proměnných parametrů a také záleží na Vašich požadavcích standardu kvality a udržitelnosti materiálů a detailů. Kompletní rekonstrukce se pohybuje od 8.000kč na metr kubický přičemž aby vše dopadlo během realizace dokonale je potřeba mít kvalitní projekt jehož cena včetně asistence architekta během realizace se pohybuje až k 10% z rozpočtu.
TIP 6 Pro budoucí návrh nových dispozic jsou zásadní tyto vstupní informace: nosné konstrukce a „polo-nosné“ příčky uvnitř dispozice bytu i umístění vodovodních a odpadních potrubí. Tyto parametry totiž předurčují možnosti kam je možné umístit místnosti s nároky na vodoinstalace přičemž nejblíž ke stoupačkám musí být wc a sprchový kout zatímco umyvadla, dřez či myčka mohou být díky výše umístěným sifonům dál (se sklonem odpadního potrubí min. 3% ideálně 5%). Je dobré nad tím uvažovat již před koupí bytu a předejít tak možnému zklamání a ústupkům, na které při změnách využití místností narazíte.
TIP 7 Znáte ten nedočkavý pocit když se na něco opravdu těšíte? A přitom je lidské se snadno unáhlit. Ideální je před prvním bouchnutí do starých zdí mít hotový podrobný projekt včetně časového plánu. Štěstí přeje připraveným – díky propracovanému návrhu vás jen tak něco během realizace nepřekvapí, lépe se ohlídají celkové výdaje i časová náročnost a hlavně budete mít jistotu, že výsledek dopadne podle vašich představ. Kromě architektonického návrhu si můžete nechat zpracovat dokumentaci a slepé rozpočty pro výběr dodavatele (stavební firmy). Kvalitu provedení a termíny ohlídá tzv. TDI – technický dozor investora což je váš profesionální zástupce, který se orientuje v problematice a šetří investorům čas a starosti.
+ Můj tip na závěr – nezalekněte se aktuálního stavu interiéru a místo toho se zaměřte na kvality, které starší zástavba oproti novostavbám nabízí (MHD spojení, blízkost služeb...) . Žijeme v zemi s pestrou historií a většina měst má mnohovrstevnatou zástavbu což je přidaná hodnota na rozdíl od například nově vznikajících celých měst v Asii.

poradenství před koupí bytu k rekonstrukci
Investorům zvažujícím koupi bytu nabízím poradenství včetně osobní prohlídky nemovitosti. Výsledkem takové služby je definování pozitivních i negativních specifik dané nemovitosti, vytipování možností jak nové dispozice upravit a základní informace o ekonomických nákladech rekonstrukce. Cena za toto poradenství se odvíjí dle velikosti plochy bytu v sazbě 100kč za metr čtvereční takže například u menšího bytu o ploše 40 metrů vyjde na 4 tisíce. 
Back to Top